«Баба Єлька» і відро з педаллю

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

4 січня громадська організація «Баба Єлька» повідомила Кіровоградський обласний центр народної творчості про розірвання угоди про співпрацю.

 

«Давайте закопаємо топор війни і розкуримо трубку миру», – пожартувала на початку нашої зустрічі в.о.директора ОЦНТ Людмила Василівна Подлєсна, тим самим визнавши, що яка-не-яка, та війна таки тривала. Війна не з ОЦНТ, а з системою, яку ми намагалися зрушити, змінити, зрозуміти.

10 червня 2019 року ГО «Баба Єлька» і Обласний центр народної творчості уклали договір про спільну діяльність, що задекларував наміри співпраці у сфері популяризації культурної спадщини. Крім договору, існувала усна домовленість про створення етнолабораторії «Баба Єлька» у виділеному КОЦНТ приміщенні. Відповідно до цієї домовленості в етнолабораторії мали розташовуватися колекція старожитностей, проводитися майстер-класи, лекції, виставки.

Щоб залучити додаткове фінансування на облаштування етнолабораторії, ГО «Баба Єлька» провела адвокаційну кампанію, спрямовану на фінансування проєкту з обласного бюджету. Ми зустрілися та презентували свою діяльність із головою обласної ради, депутатами. Під час сесії ми перебували в холі обласної ради і роздавали буклети з інформацією про проєкт та особисто нагадували депутатам про важливість голосування за Програму. (Згодом нам скажуть, що «ми уніжались з газетками», тому й отримали ці кошти).

Отже, до комплексної програми культурно-освітнього розвитку на 2020-2024 роки увійшов пункт «Реалізація фольклорно-етнографічного проєкту «Баба Єлька». На 2020 рік на реалізацію проєкту було виділено 100 тисяч гривень, які ми планували спрямувати на облаштування етнолабораторії: у першу чергу – маркування приміщення вивіскою та банерами із зображенням старовинних світлин із Івангорода, Аудиторівки, Цибулевого, закупівлю кубів для експозиції, мультимедійного проєктора, оформлення фасаду приміщення за зразком Музею І. Гончара в Києві.

8 жовтня 2020 року нам повідомили, що назва «Етнолабораторія «Баба Єлька» не прийнятна для КОЦНТ, згодом виявилося, що ні вивіску, ні проєктор, ні банери закупити на виділені кошти неможливо через різні причини. А на початку грудня з’ясувалося, що закупівлі на виділені 100 тисяч гривень уже проведено. Без попереднього узгодження із представниквми ГО «Баба Єлька» і без залучення до вибору обладнання. За інформацією Департаменту культури ОДА, у бюджет увійшли предмети, які ГО «Баба Єлька» дійсно потребує, і обладнання, потреба у якому відсутня: зокрема відро для сміття з педаллю за 250 грн,
решітки «Виставкові» (9 тис грн), 6 м ланцюга (495 грн), чотири види скотчу, степлер, скріпки, ручки, олівці, підставка для ручок, лоток, клей ПВА, тканина, мотузки та ін...

В ОЦНТ нам пояснили, що вивіску заборонено розміщувати на приміщенні, що є пам’яткою архітектури. Проєктор не входить до капітальних видатків. Назва «Баба Єлька» – теж кудись там не входить...

Ось чому «Нова газета» та «Баба Єлька» запрошуватиме вас на свої заходи за іншою адресою. За якою – повідомимо зовсім скоро.