Локдаун проти шкарпеток

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Деякий час я навіть не вірила в це, роздивляючись в інтернеті картинки із заклеєними стрічками магазинними полицями з лампочками, шкарпетками та іншими товарами першої необхідності. Як відомо, журналісти зобов’язані критично ставитися до будь-якої інформації, тому не перевіривши її, ми ризикуємо втратити свій авторитет. Саме тому наступного дня, коли вдома закінчився миючий засіб для посуду, якраз з’явилася нагода перевірити, як втілюють офіційні антикоронавірусні ідеї в Кропивницькому.

 

Правила придумані, щоб їх порушувати, ймовірно, вирішили кропивничани. Того  вечора в магазині «EVA» вони спокійно скуповували мило і туалетний папір, а  наступного дня жорсткого локдауну купчилися біля входу до найбільшого супермаркету Кропивницького – Велмарта. Червоні стрічки, якого були заклеєні полиці, абсолютно нікого не бентежили. Охоронець, який для чогось посадили біля дверей, викладав з коробки номерки, роблячи вигляд, що рахує відвідувачів. А бунтарі і злісні порушники незрозумілих правил спокійно купували марковані забороненими наклейками товари.

Ще один прикол полягав у тому, що всі «заборонені» продукти можна замовити онлайн і отримати на руки в тому ж таки магазині, в який все одно треба прийти, щоб їх забрати. Вловили різницю в ризиках заразитися? Я ні. 

Вже після тотального обурення та критики в соцмережах у Міністерстві охорони здоров’я нарешті воліли пояснити, у чому небезпека шкарпеток чи відділів продажу посуду для відвідувачів супермаркетів. Логіка така: на думку авторів нововведень, менша кількість продуктів, які можна купити в магазині, дорівнює меншій кількості покупців. Проблема, як завжди, у браку комунікації, ніби великий і мудрий народ мав сам зрозуміти причинно-наслідкову залежність зараження коронавірусом від покупки туалетного паперу, проте взамін почав продукувати жарти («хоч посміятися» ми любимо). Проте це ще можна було зрозуміти, якби кількість покупців обмежували у великих гіпермаркетах, та що робити якійсь «Імперії» чи «Наталі», де побутові товари розміщені на полиці метр на метр? Може скластися враження, що держава взяла за мету знищити маленькі спеціалізовані крамнички і допомагає вижити великим маркетам.

Як на епідеміологічну ситуацію вплине закриття полиці з батарейками, коли в Буковелі, наприклад, кілометрові черги до підйомників і натовпи потилиця до потилиці у колибу за чаєм на виніс? Кататися на лижах на курорті (добре, ви просили не згадувати президента) – «жорстока» демонстрація дотримання жорсткого локдауну?

Навряд чи «шкарпеткова заборона» здатна кардинально вплинути на кількість заражень. Після колективних святкувань Нового року (ресторанам можна було працювати до години ночі), носіння вечерь, колядок, посівань та обіймів із родичами. Та є велика ймовірність, що про цю історію колись напишуть в підручниках з історії.