Про пам'ять, прапори і пам’ятники

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Ще наприкінці січня депутати Кіровоградської обласної ради проголосували за виділення п’яти мільйонів гривень… на встановлення в Кропивницькому національного прапора. Це не ідея «з голосу», а цілий проєкт під назвою «Встановлення найбільшого Деpжавного пpапоpа Укpаїни в Кіpовогpадській області». Встановити конструкцію хочуть на території Ковалівському паpку, відкpиття об’єкта пpиуpочать до Дня Деpжавного пpапоpа Укpаїни.

 

Звісно, таке рішення депутатів викликало неабиякий суспільний резонанс: від категоричного заперечення (мовляв, в Кіровоградській області є чимало інших проблем – рейдерські захоплення земель, в громадах закривають будинки культури, не один рік збирають гроші на томограф у дитячій обласній лікарні) до привітань та підтримки таких «патріотичних амбіцій».

У своєму пості у Фейсбуці голова ОДА Андрій Назаренко написав, що гігантський прапор має стати новим патріотичним серцем Кропивницького і Кіровоградщини. «Скажу, я дуже загорівся цією ідеєю. Пройшовся ще раз у парк. Уявив оновлену площу... Погодьтеся, це було б круто, якби над усією областю на висоту 30-40 метрів наші Герої в історичний день підняли український стяг», – написав Андрій Назаренко.

І справді, поява нових локальних маркерів нашої українськості, таких собі міток (щоб усі бачили: тут не може бути ніяких «русских весен») – надзвичайно важлива справа. Адже п’єдестали готові приймати новітніх героїв України, і на площі Героїв Майдану, і в тому самому Ковалівському парку є для цього готові місця з протоптаними стежинами.

На думку ж відомої волонтерки Оксани Червоної, місце для Великого прапора обласна влада обрала невдале. Її підтримують і частина волонтерів, ветеранів російсько-української війни та діючих військовослужбовців. На переконання патріотичної спільноти, прапор треба встановлювати на Фортечних валах, де вже розміщена алея пам’яті воїнів, які загинули в АТО, до того ж саме це місце об'єднує пам'ять декількох поколінь, є історичним серцем, а географічно – найвищою точкою міста.

На робочій зустрічі в обласній держадміністрації волонтерам запропонували таке собі «компромісне рішення», посилаючись на те, що цією справою мають займатися фахівці, яким було дано доручення у найкоротший термін розробити ескіз, який поєднав би пам'ятник Захисникам України і щоглу з прапором в єдиний комплекс.

Але якщо враховувати, що балачки про гідний пам’ятник Захисникам, який сьогодні в імпровізованій формі стоїть у Ковалівському парку, точаться вже сьомий рік… Що жодна щогла з навіть найбільшим у світі прапором не зможе замінити пам’ятник воїнам, які поклали життя за Україну (адже одна історія – про пам'ять, інша – про перемогу). Що п’ять мільйонів – це, можливо, п’ять квартир для родин загиблих військових… То дискусія має бути гарячою і тривалою. Ми напишемо, чим вона закінчиться.