«А ви вже з антитілами»?

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Схоже, питанням року-2021 буде щось на зразок «Чи ви вже маєте антитіла до ковід-19» або «А ви вже щепилися?» Перші слова у відповідь на ці запитання дозволяють зробити висновки про те, наскільки добре в людини з критичним мисленням і наскільки вона серйозно оцінює загрозу пандемії. «Я розумію, що щеплення потрібні і вакцинація може врятувати людство, але щепитися невідомою речовиною, яка не пройшла багаторічних випробувань,  я не готова», – каже моя подруга, і вона має рацію.

«А ти впевнена, що коли ти зробиш перше щеплення, держава гарантовано і вчасно забезпечить тебе другою дозою вакцини?» – запитує мене інший знайомий, і я не знаю, що йому відповісти, бо і справді, хто з нас упевнений у діях уряду та МОЗу і повністю довіряє президенту? У моєму колі знайомих таких немає. «Отою індійською вакциною? Та ще не вистачало», – з обличчям експерта каже ще один співрозмовник, ніби допомагаючи мені своїми цитатами для колонки і ніби не його онуці нещодавно кололи індійську вакцину АКДС.

Інтенсивність третьої коронавірусної хвилі можна відчути не лише через статистику, до якої традиційно чимало запитань, а й за кількістю померлих і хворих серед знайомих. Наприклад, днями моя добра подруга втратила бабусю і батька, мама із двосторонньою пневмонією перебуває на лікуванні. Причина смерті її рідних – ускладнення, викликані коронавірусною хворобою. Цілком можливо, що до офіційної статистики смертей ці конкретні люди не увійдуть – та за великим рахунком, кого це хвилюватиме. З усієї родини лише подруга була вакцинована – та й вона теж захворіла…

За минулий тиждень від наслідків Covid померло 2324 українці. У 2020-му показник смертності був найвищим за річний показник за останні п’ять років (за даним Державного комітету статистики, у 2019 році померли 581 тисяча українців, у 2020 вже 616 тисяч, причому найбільше зростання смертності відбувалося впродовж не всього 2020 року, а припало на кілька місяців осені-зими, коли в Україні був найбільший спалах пандемії), страшно уявити, якими ці цифри будуть у 2021-му.

Проте, незважаючи на тисячі реальних випадків, українці і досі схильні до продукування різноманітних версій щодо причини появи коронавірусу. Наприклад, як свідчать результати опитування соціологічної групи «Рейтинг», 71% вважає COVID-19 штучно створеним. З них 40% думає, що його зробили з метою зменшення кількості населення, 31% – в результаті наукового експерименту, 27% – як бактеріологічну зброю, ще 17% – з метою створення економічної кризи, 16% – з метою заробітку на вакцині, 12% – для контролю над людьми.

Попри усі «за» і «проти» редакція «Нової газети» таки вакцинувалася. Почуваємося нормально: хтось переніс щеплення без особливих побічних ефектів, хтось полежав вдома з невисокою температурою та ломотами, проте через кілька днів усі в строю. Чого і вам бажаємо.