Відзначилися

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Відтюльпанили травневі свята, з’їхалася і знову роз’їхалася рідня, обмінялися дбайливо складеними пакуночками у пам'ять про спочилих рідних, постояли біля гранітних пам’ятників та хрестів, помовчали, пообіймалися, пожурилися, ще раз звірили, хто на кого схожий, якої прабаби риси обличчя проявляються в якому правнукові… (У ці дні села наче оживають, коли в кожному подвір’ї паркується машина з дітьми та онуками, вервечки ведуть до цвинтарів, попередньо причепурених і прибраних. І так – щороку, тільки «живих» хат усе менше і менше, а хрестів усе більше і більше). 

 

«Все одно зрівняють із землею, тільки питання часу. Мій дід похований у Київській області, діти хотіли знайти могилу, приїжджають – а та частина, де колись ховали померлих від голоду – вже розорана, на ній вже посіявся хтось», – резюмує мій не кропивницький сусід, мудро розставляючи свої акценти у контексті принципів світобудови.

Але ж відведений Всесвітом час для життя кожен проживає по-своєму, навіть не думаючи, чи заслужить той пакуночок у поминальні дні, чи обірвуть бур’яни на його могилі і чи буде кому їх обірвати, чи не ростиме на його могилі ячмінь, підтверджуючи таким чином циклічність життя…

Кожен у ці холодні травневі вихідні мав вибір – чи їхати на шашлики, чи садити картоплю, чи вітати зі Святом Перемоги, чи згадувати зі скорботою трагедію світового масштабу.

Кропивницький теж відзначився.

У День Перемоги невідомі пошкодили банер із зображенням двох ветеранів – УПА та Радянської армії, який активісти-патріоти – члени ГО «Бойове братерство» – напередодні встановили на Валах. Прикметно, що вандали порізали зображення Семена Сороки – учасника Революції Гідності, почесного громадянина міста, ветерана Української повстанської армії. У 24 роки його засудили до 25 років таборів, у 59-му реабілітували, згодом він навчався у тодішньому Кіровоградському педагогічному інституті, в Київському імені Шевченка… Саме Семен Сорока створив у Кропивницькому осередок Української Гельсинської спілки, брав активну участь у подіях Революції Гідності, був символом українського Кіровограда і проукраїнського Кропивницького. Його вважали «своїм» ветерани російсько-української війни – послідовники УПА, які зараз боряться проти російської окупації, як колись УПІвці намагалися звільнити Україну від більшовицької.

Навряд чи цей вчинок – випадковість. Скоріше всього – спланований акт антиукраїнських сил, які виказують себе звичним почерком: без логічних аргументів та використанням примітивних інструментів.

За фактом правопорушення у поліції розпочали кримінальне провадження за ст. 194 Кримінального кодексу України, відповідно до якої  умисне знищення або пошкодження майна карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.