#ВрятуйНадію

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Тиждень тому голова ГО «Озеленення.Кропивницький» Надія Паливода оголосила голодування у знак протесту проти будівництва ресторану Макдональдс на території Центрального скверу в обласному центрі. Як і годиться, кропивничани поділилися на кілька таборів: одні зайняли активну позицію проти вирубування дерев, інші апелювали до ситуації, в якому занедбаному стані всі ці роки оренди перебував сквер (а Макдональдс прийде й порядок наведе).

Одні просили інших підняти голови, а інші дивилися лише нарівні своїх очей і були готові поміняти 38 дерев (саме таку кількість у сукупності можуть вирубати для зведення ресторану) на появу у сквері модного закладу громадського харчування з нездоровою їжею.

Акція протесту швидко почала набирати обертів, під час всеукраїнського флешмобу Надію підтримали громадські діячі та природозахисники з усієї України, серед них відомий екоактивіст Павло Вишебаба (ГО «Єдина планета», кампанія ХутрOFF), директорка національного природного парку «Тузлівські лимани» Ірина Вихристюк, голова ГО «Зелений лист» Владислав Балинський, доктор біологічних наук Іван Русєв. Сотні українців із 18 міст взяли участь у флешмобі, закликавши Макдональдс знайти інше місце для будівництва ресторану і залишити в спокої зелені зони.

«Надію знаю давно і не здивований тим, що вона прийняла таке рішення. Вона у відчаї і розуміє, що сквер більше захистити немає кому. Але чому вона вийшла на його захист? Бо цей сквер – популярне місце у мешканців Кропивницького. І Макдональдс вибрав саме це місце, тому що воно популярне. Популярне тому, що там є кисень, там є парк, там є дерева. Якщо буде Макдональдс – це вже буде зовсім інша локація, інша позиція. Звертаюсь до Надії: дай Бог тобі сил, щоб ти витримала, але якщо є можливість прийняти інше рішення – приймай його. Звертаюсь до влади: прислухайтеся до тих, хто став на захист екологічних прав – в тому числі й ваших. Майбутнього без захисту екології немає. Надія, ми з тобою», – звернувся до кропивницької активістки зі словами підтримки Іван Русєв. У кожного з цих людей за плечима своя багаторічна боротьба з чиновниками, браконьєрами, бюрократією та байдужістю, але рішенням підтримати Кропивницький вони додали енергії і упевненості, що проблема Центрального скверу хвилює не лише Надію.

Сама Надія на сьомий день  припинила голодування. Вона хоч і визнала свою акцію «сумною і відчайдушною», та все ж зазначила, що певних результатів таки досягнуто. По-перше, до протестувальників таки вийшов заступник кропивницького міського голови Олександр Мосін, запросивши Надію долучитися до роботи виконавчих комісій по скверу. По-друге, флешмоб із хештегом #ВрятуйНадію переріс у бойкот усієї мережі ресторанів Макдональдс.