Кожному місту по парку Перемоги

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

«А у вас у Херсоні бувають сирени?» – «Ми не чули ні разу таких, як тут…» 

 

6-річний Сашко щосили викручується на дитячих турніках, намагаючись водночас показати за раз усе, що вміє, і спровокувати на розмову.  Ангелоподібна дівчинка з довгим незаплетеним волоссям і її менша руда сестра теж не відстають, безтурботно задираючи ноги якнайвище. Про війну, сирени, евакуацію вони говорять звичним тоном. Втомлений батько котрогось із них не зважає на дітей, розмовляючи по телефону, але до моїх вух доноситься одна проста фраза «Я просто хочу додому. Я дуже хочу додому», і згодом я розумію, чий він батько. 

Кропивницький парк «Перемоги», відомий як міськсад, наповнений людьми і безтурботним дитячим гамором – сьогодні рідкісний день без сирен (на початку шостої вони таки завили, і я дописувала ці слова вже з укриття), бажання жити повноцінним життям перемагає і нуртує в унісон назві цього місця відпочинку. 

Неподалік від турників з херсонськими працюють маріупольські – продають солодку вату. Власне, через цю вату я сюди й приїхала – щоб підтримати справу, яку розпочав спочатку герой одного з наших інтерв’ю. Вона дорога як для цукрової вати – 100 гривень – але мовчки плачу (підтримку своїх слід виявляти не лише на язиці, а й на ділі, чи не так?).  

Днями на сайті Кропивницької міської ради завершилося громадське опитування щодо зміни символіки міста. Результати оприлюднять завтра – 19 серпня. Це вивчення громадської думки, напевно, буде важко назвати репрезентативним, проте такі рухи в цьому напрямку яскраво свідчать, що є серйозні шанси позбутися імперської символіки, якою маркована геральдика міста. Бо паралельно з фізичним знищенням українців росіяни нищать нашу ідентичність, культуру, нашу історію, і це вже не треба доводити, це вже максимально очевидно. Та й  коли, як не зараз? 

Ось тільки останні свіжі новини, які свідчать про боротьбу різних світів – минулого і майбутнього, російського і українського: нещодавно окупанти прибрали два українських пам’ятники на Херсонщині – у селищі Горностаївка російські загарбники підйомним краном демонтували пам’ятники «До Дня Незалежності України» та «Героям України». Водночас новина про те, що в місті Олександрії зняли з постаменту погруддя Максима Горького (донедавна бюст цього радянського/російського письменника бовванів на території школи №2), обурила одну з найголовніших російських пропагандисток ольгу скабєєву (вона акцентувала на тому, що пам’ятник знімали за допомогою трактора. Але чим ще можна знімати бюст будь-якого російського письменника, як не трактором?)…

…Як можуть виглядати українські міста після Перемоги? З парками «Перемоги», звісно. З новими пам’ятниками, новими назвами вулиць, площ, новими героями…