Маркетинг

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Дивлюся на чоловіка, який дивиться на яблуко. У його погляді захват, здивування, насолода. Звичайне яблуко, по 14 гривень кілограм на базарі, є по десять, їж – не хочу. Смачні, соковиті, українські, ними не здивуєш нікого…

Це був погляд людини, яка 11 місяців провела в російському полоні, його неможливо описати словами, це треба бачити. Я слідкувала за Максимом Колесником (а це він на фото) задовго до війни, як він з ресторатора перетворився у військового блогера. Згодом перестала. І ось цей випадковий, не «постановочний» кадр, що облетів пів світу… Як виявилося, він пішов воювати за Україну і потрапив до полону. 

Того дня, 4 лютого, їх було 116 – хто розказував про обмішку замість їжі в тюрмі, хто мовчки курив цигарку, хто дзвонив мамі. Серед них дев’ятеро воїнів із Кіровоградщини. 

А скількох у цьому переліку немає?.. 

Згідно з офіційними даними, за період повномасштабного вторгнення росії українській стороні вдалося повернути з російського полону 1762 людини. З полону повернулися ті, кого вважали зниклими безвісти, повернулися фізично, а який їхній моральний стан? Ми не скоро дізнаємося деталі, адже люди, що пережили полон, не охоче говорять про це з чужими, як би ми не дотримувалися журналістської етики, якими б обережними не були. Та й самі військові отримали негласний наказ не спілкуватися з журналістами… Та все ж цікаво було б запитати, чи відчувають вони зміни у суспільстві, чи не в шоці від того, як ми змінилися чи НЕ змінилися. 

Тим часом, поки за Україну щодня гинуть найкращі, світ відгукується про війну по-різному. Один із запропонованих ним, світом, варіантів – це комерційно-цинічний. Від яєць по 17 грн за кілограм (чи за штуку? чи за десяток? чорт ногу зламає в цих поясненнях!) до мрії чиновниці заробити мільйон доларів. Від горілки під назвою «Зеленський» до «переможних» трусів.

От, наприклад, ви знали, що в Україні можна купити пиво з етикеткою «Герої не вмирають»? Як виявилося, напій з такою несусвітньою назвою виготовили… на честь співробітника компанії, який загинув на війні. Гасло, яким 9 років вшановують загиблих за Україну тепер – гасло пива… (Ця ситуація трохи перегукується із нещодавно оприлюдненим відеороликом, де російська вчителька ніби за Орвелом навчає російських школярів, що війна – це любов і майбутнє).

Що це, як не яскрава ілюстрація цинічного маркетингу та знецінення, за спиною яких – розмиття сакральності цього гасла та винятковості ситуації, коли його варто вживати.

Володарі найгіршого маркетингу 2023 року мали б знати, що Герої вмирають…

Та що там казати, маркетологи-циніки, осідлавши хвилю всенародного патріотизму, використовують наші емоції для заробітку. Уже й реклама майонезу неможлива без пафосного гасла «готуємося до перемоги». Помічали?