Знову про «восьмемарта»

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Прожили рік у війні. Адаптувалися, навчилися не панікувати під звуки сирен, здобули навичку мовчки плакати без сліз. Навчилися заново усміхатися, святкувати дні народження, випрямляти спини. Утвердили віру в ЗСУ і державу, визначили перелік питань на «після Перемоги». 

 

У тому самому вимірі реального життя під час війни, але трохи лівіше чи правіше, соціум живе за довоєнними правилами. Час від часу спалахують локальні скандали: як-от поява петиції про звільнення керівниці кропивницького управління освіти Лариси Костенко (Лариса Давидівна вже понад двадцять років керує цією сферою), поява петиції у відповідь з проханням нагородити і подякувати. Скандали з масовою вирубкою дерев по Кропивницькому, історія з підозрою у хабарництві для головного лікаря новомиргородської лікарні та багато іншого… 

Є і скандали всеукраїнського масштабу, сезонні, так би мовити. 

Ось один із них: в Україні пропонують відмінити 8 Березня. Ну як відмінити, дата в календарі залишиться датою, але не «всесоюзним» святом. 

Згідно з пропозицією нардепів, у календарі має з’явитися нове власне українське свято – день української жінки (день українки), яке відзначатимуть у День народження однієї з найвідоміших українських жінок Лесі Українки – 25 лютого. 

Автори цієї новації – Андрій Мохник (заступнк голови ВО «Свобода»), Юрій Олійник (кандидат політичних наук, керівник дослідницьких програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень») та адвокат Ольга Альберт. 

Мета нового законопроєкту – відновити український погляд на світ, сформувати нові традиції нації-переможця, «що вимагає закріплення і на символічному рівні державного календаря, покінчивши з нав’язаними традиціями минулої спадщини», – йдеться у пояснювальній записці. На думку авторів, Міжнародний жіночий день встановлений з метою популяризації власного погляду на роль і місце жінки. На противагу автори пропонують відзначати день української жінки. Щоб уникнути економічних витрат через ще один вихідний день у році, пропонують прибрати ще одне «ідеологічне» свято – 

1 травня. 

Ухвалення цього законопроєкту, упевнені автори, дасть змогу посилити власні українські традиції та відчуття патріотизму серед громадян України. 

Реформування державних «червоних днів календаря» і усунення колоніальної спадщини стало дражливою темою для українців, адже що-що, а поговорити українці люблять. Менше з тим, дарувати жінкам квіти ніхто й ніколи не в змозі заборонити. Але те, що в нашому календарі й досі існують свята, насаджені окупаційною радянською системою, доведеться визнати. 

Розмови про актуальність святкування 8 Березня, як і спів синичок і трохи тепліший вітер, ніж зазвичай, свідчать: а вже зовсім скоро весна. А значить, ми стаємо ближчі до Перемоги.